Національна кухня будь-якого народу є відображенням його ідентичності та неповторності, як і такі базові ознаки як мова та культура. Традиційна кухня українського народу пройшла багатовіковий шлях становлення, увібравши в себе смаки історичних епох, уподобання соціальних груп та колорит окремих регіонів.
Формування традиційної кухні, як і українського народу почалося близько півтори тисячі років тому і попри буремні часи монголо-татарського іга, експансії литовсько-польських, угорських, російських феодалів українська кухня як і культура не втратили своєї самобутності.
Навпаки, національна кухня українців зі смаком витонченого гурмана відбирала та впроваджувала з національних кухонь інших народів нові техніки обробітку та вживання продуктів, нові смакові поєднання, використання спецій та «заморських» приправ. Саме тому в традиційному українському меню вгадуються строкаті смаки татарської, німецької, угорської, турецької, польської і навіть високої французької кухні. Чого тільки варте різноманіття назв страв та напоїв традиційної кухні: борщ, капусняк, голубці, пампушки, вареники, галушки, крученики, завиванці, печеня, гречаники, пироги, каші, деруни, зрази, банош, квас, узвар, медовуха, варенуха тощо.
Важливим фактором впливу на формування української кухні стали і сприятливі природні та кліматичні умови України, що і до нині вражає різноманіттям місцевих продуктів. Коли до середини ХІХ ст. український народ отримав можливість консолідації в межах однієї держави, були сформовані і основні риси традиційних загальноукраїнських страв.
Поряд із загальновживаними виділилися і продукти локального характеру, які і сьогодні домінують у стравах того чи іншого регіону. Так, наприклад, карпатська кухня рясніє стравами із грибів та лісових ягід, що створюють місцевий колорит і є родзинкою краю.
Слобожанщина славиться популярними стравами із використанням дичини. Традиції введення до харчового раціону риби та морепродуктів є гостро брендом приморських областей України.
Сьогодні українська кухня взявши свій початок від простих у приготуванні сільських страв впевнено крокує у бік мультикультурного визнання, вражаючи серця іноземців колоритним поєднанням смаків минулого із використанням ф’южн формату, тим самим розширюючи мені світового сприйняття національної кухні України.