Home » Поради нутриціолога » Про цукор
Про цукор
Наталія Нечас
Нутриціолог-тренер
Вітаю!
Сьогодні поговоримо про такий суперечливий продукт як цукор. Коли вам кажуть слово «цукор», які думки воно у вас викликає? Я впевнена, що будуть серед вас такі, які скажуть, що цукор це «погано» і «шкідливо».
Перше, на що звертаю вашу увагу – це ставлення до будь-якої їжі, продукту, з присвоєнням їм моральних характеристик, а саме думки, що вона «погана», «поживна», «корисна» і «некорисна», тому що ці визначення нічого не означають.
По-друге, принцип збалансованого харчування дає можливість урізноманітнити свій раціон рекомендованими групами продуктів, які займають ОСНОВУ вашої тарілки.
І по-третє, біохімія – дуже цікава наука. Чи знали ви що «цукор», а саме вуглеводи, тільки в іншій формі, ми вживаємо і з крупами, і з фруктами, і навіть з ягодами. Але про це згодом.
Цукор – це дисахарид, а саме сахароза. Під час процесу травлення під дією високоспецифічного ферменту сахароза розпадається на глюкозу та фруктозу. Саме сахароза є основним компонентом харчового цукру. Простими словами, харчовий цукор – це простий вуглевод, швидко розчинний, тому на його засвоєння організм витрачає менше енергії.
Але ви ще мабуть чули і знаєте про складні вуглеводи (полісахариди). Це такі молекули, які мають більш складну будову, поступово розщеплюються ферментами, тому засвоюються повільно. Це, наприклад, крохмаль і клітковина, міститься в овочах, зернових та крупах.
Рекомендації ВОЗ
Нам рекомендують (ВОЗ, асоціації дієтологів та нутриціологів) зменшити вживання доданого цукру та контролювати його кількість, щоб не провокувати та не збільшувати вірогідність розвитку цукрового діабету. Але на це треба дивитися в комплексі, не один продукт в цьому винен.
Хочу, щоб ви зрозуміли, що в будь – якому випадку їжа буде розщеплюватись на молекули, а вже потім засвоюватися. Так, всесвітньо відомі асоціації рекомендують контролювати саме кількість простого доданого цукру, тому що цей продукт не є основою раціону і не повинен займати великий сектор на вашій тарілці. Соуси, газовані напої, солодощі, різні заправки, маринади, безалкогольні напої, соки, сиропи, консервації і т.д. – цими продуктами є ймовірність перебільшити з кількістю цукру. І не важливо це цукор рафінад, пісок, коричневий чи кокосовий – це простий вуглевод, контроль його вживання повинен бути. А також спосіб приготування їжі відіграє важливу роль в збереженні нутрітивної цінності страви.
Саме головне, що ви повинні зрозуміти: баланс їжі і контроль ваших вподобань – це дуже важливо. Зробіть основою вашого збалансованого раціону цільні крупи, бобові, цільнозерновий хліб, печену картоплю, ягоди, зелень, м’ясо, рибу, яйця, і не забувайте про шматочок улюбленого пирога чи тортика. Пам’ятайте про сон, відпочинок та фізичну активність.
З повагою, ваш нутриціолог-тренер Наталія Нечас.
Вітаю!
Мене звати Світлана. Я кондитер, фуд-блогер, фотограф та фуд-стиліст.
⠀
Мій Блог про смачну їжу, десерти, домашню випічку, фото, естетику та людей.
Якщо бажаєте поспілкуватись, або маєте пропозицію щодо співпраці, пишіть на адресу pr@klymovska.com, або в Instagram.
Майстер класи
В моєму блозі ви знайдете майстер-класи, які будуть цікаві як початківцям, так і професіоналам.
Я практикуючий кондитер і навчу вас вдома готувати смачні та вишукані кондитерські вироби.
Рецепти
Перегляньте всі наші рецепти. Навіть не маючи досвіду, ви зможете приготувати щось смачненьке.